XAKEKO TALDEKAKO EUSKAL LIGAREN HISTORIA.
OHOREZKO MAILA.
1986-87ko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun; Kultur
Sustapena (Orereta, Gipuzkoa), bigarren; Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), hirugarren.
1987-88ko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1988-89ko denboraldian: Kultur Sustapena (Orereta, Gipuzkoa), txapeldun.
1989-90eko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1990-91ko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1991-92ko denboraldian: La Salle (Irun, Gipuzkoa), txapeldun.
1992-93ko denboraldian: Peña Rey Ardid (Bilbo,
Bizkaia), txapeldun; Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), bigarren; La
Salle (Irun, Gipuzkoa), hirugarren.
1993-94ko denboraldian: Marlaxka
(Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun; Peña
Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), bigarren; Kultur
Sustapena (Errenteria, Gipuzkoa), hirugarren.
1994-95eko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1995-96ko denboraldian: Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), txapeldun.
1996-97ko denboraldian: Kultur Sustapena (Orereta, Gipuzkoa), txapelduna.
1997-98ko denboraldian: La Salle (Irun, Gipuzkoa), txapeldun.
1998-99ko denboraldian: Zuri-Baltza (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; Ruta
de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba), bigarren; La Salle (Irun,
Gipuzkoa), hirugarren.
1999-2000ko denboraldian: Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; IKE/Gros
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Zuri Baltza (Bilbo, Bizkaia), hirugarren.
2000-01eko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Ruta de
Europa (Subilla-Gasteiz, Araba), bigarren; Zuri Baltza (Bilbo,
Bizkaia), hirugarren.
2001-02ko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Peña
Rey Ardid A (Bilbo, Bizkaia), bigarren; Zuri Baltza (Bilbo,
Bizkaia), hirugarren.
2002-03ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Añorga
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia),
hirugarren.
2004ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Rey Ardid
A (Bilbo, Bizkaia), bigarren; Orvina (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2005eko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Batalla
(Irun, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba),
hirugarren.
2006ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Orvina
(Iruñea, Nafarroa), bigarren; Easo (Donostia, Gipuzkoa), hirugarren.
2007ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Sestao
Naturgas (Bizkaia), bigarren; Batalla (Irun, Gipuzkoa), hirugarren.
2008ko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Sestao
Naturgas (Bizkaia), bigarren; Orvina A (Iruñea, Nafarroa),
hirugarren.
2009ko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Naturgas
Sestao A (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa
(Subilla-Gasteiz, Araba), hirugarren.
2010eko denboraldian: Naturgas Sestao (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Gros
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba),
hirugarren.
2011ko denboraldian: Naturgas Sestao (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Gros
A (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz,
Araba), hirugarren.
2012ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Naturgas
Sestao A (Bizkaia), bigarren; Ruta de Europa A (Subilla-Gasteiz,
Araba), hirugarren.
2013ko denboraldian: Naturgas
Sestao A (Bizkaia), txapeldun; Gros A (Donostia, Gipuzkoa),
bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba), hirugarren.
2014ko denboraldian: Gros (Donostia,
Gipuzkoa), txapeldun; Sestao EDP A (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Donibane
Kirol Elkartea A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2015eko denboraldian: Sestao
EDP A (Bizkaia), txapeldun; Gros (Donostia, Gipuzkoa),
bigarren; Orvina A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2016ko denboraldian: Sestao EDP
A (Bizkaia), txapeldun; Gros (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Donibane
Kirol Elkartea A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2017ko denboraldian: Sestao
Bizkaialde A (Bizkaia), txapeldun; Gros (Donostia, Gipuzkoa),
bigarren; Orvina A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
PALMARESA.
1)
Gros Xake Taldea (Donostia, Gipuzkoa) – 11 garaipen.
2)
Marlaxka
(Hondarribia, Gipuzkoa) – 6 garaipen.
3)
Sestao
(Sestao, Bizkaia) – 6 garaipen.
4)
Peña
Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia) – 3 garaipen.
5)
Kultur
Sustapena (Orereta, Gipuzkoa) – 2 garaipen.
6)
La
Salle (Irun, Gipuzkoa) – 2 garaipen.
7)
Zuri-Baltza
(Bilbo, Bizkaia) – Garaipen bat.
LEHENENGO MAILA.
2000-01eko denboraldian, txapeldun: La Salle (Irun, Gipuzkoa), txapeldun; Añorga
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Barakaldo (Bizkaia), hirugarren.
2001-02ko denboraldian: Beraun Bera (Orereta, Gipuzkoa), txapeldun; Eguzki
(Urnieta, Gipuzkoa), bigarren; Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia),
hirugarren.
2002-03ko denboraldian: Arlutz (Aretxabaleta, Gipuzkoa), txapeldun; Gros
B (Donostia, Gipuzkoa) eta Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba),
bigarren eta hirugarren.
2004ko denboraldian: Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; Sustapen
Beraun B (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Calasanz (Gasteiz, Araba),
hirugarren.
2005eko denboraldian: Abadiño (Abadiño, Bizkaia), txapeldun; San
Viator (Gasteiz, Araba), bigarren; Easo (Donostia, Gipuzkoa),
hirugarren.
2006ko denboraldian: Oberena (Iruñea, Nafarroa), txapeldun; Sestao
(Bizkaia), bigarren; Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia), hirugarren.
2007ko denboraldian: Zuri-Baltza (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; San
Viator (Gasteiz, Araba), bigarren; Gros B (Donostia, Gipuzkoa),
hirugarren.
2007-08ko denboraldian: Kultur Sustapena (Orereta, Gipuzkoa), txapeldun; Peña
Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), bigarren; Gros B (Donostia, Gipuzkoa),
hirugarren.
2009ko denboraldian: Naturgas Sestao B (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Orvina
B (Iruñea, Nafarroa), bigarren; Oberena (Iruñea, Nafarroa),
hirugarren.
2010eko denboraldian: Zuri-Baltza (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; Naturgas
Sestao B (Bizkaia), bigarren; Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia),
hirugarren.
2011ko denboraldian: Naturgas Sestao B (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Conteneo
(Bilbo, Bizkaia), bigarren; Altzaga (Leioa, Bizkaia), hirugarren.
2012ko denboraldian: Naturgas Sestao B (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Donibane
Kirol Elkartea (Iruñea, Nafarroa), bigarren; Zornotza (Bizkaia),
hirugarren.
2013ko denboraldian: Easo (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Arrasate-Arlutz
(Aretxabaleta, Gipuzkoa), bigarren; Kultur Sustapena (Errenteria,
Gipuzkoa), hirugarren.
2014ko denboraldian: Abadiño (Bizkaia), txapeldun; Sestato EDP B
(Bizkaia), bigarren; Eguzki (Urnieta, Gipuzkoa), hirugarren.
2015eko denboraldian: Sestao EDP B (Bizkaia), txapeldun; Altzaga
(Leioa, Bizkaia), bigarren; Orvina B (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2016ko denboraldian: Abadiño (Bizkaia), txapeldun; Zuri Baltza
(Bilbo, Bizkaia), bigarren; Orvina B (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2017ko denboraldian: Santa Ana
Siglo XXI (Tutera, Nafarroa), txapeldun; Calasanz (Gasteiz,
Araba), bigarren; Portugalete (Bizkaia), hirugarren.
PALMARESA.
1)
Sestao B (Sestao, Bizkaia) – 4 garaipen.
2)
Abadiño
(Abadiño, Bizkaia) – 3 garaipen.
3)
Zuri-Baltza
(Bilbo, Bizkaia) – 2 garaipen.
4)
Arlutz
(Aretxabaleta, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
5)
Beraun
Bera (Orereta, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
6)
Easo
(Donostia, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
7)
Kultur
Sustapena (Orereta, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
8)
La
Salle (Irun, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
9)
Oberena
(Iruñea, Nafarroa) – Garaipen bat.
10) Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia) – Garaipen bat.
11) Santa Ana Siglo XXI (Tutera, Nafarroa) – Garaipen bat.
2017-03-11.
Iturria:
Euskal Xake Federakuntza.